W ramach cyklu "Wokół Tradycji 2017" Teatr KANA zorganizował już po raz piąty w Ośrodku Poszukiwań Twórczych w Strzelewie k. Nowogardu kilkudniowe stacjonarne warsztaty gry na lirze korbowej oraz pieśni wędrownych śpiewaków. W tym roku źródłem inspiracji była m.in. niezwykle intrygująca tradycja Bankelsang.
Formuła projektu stanowiącego nieformalną szkołę tradycji, zakładała zarówno naukę techniki gry na lirze korbowej, śpiewu określonego repertuaru jak i zwyczajów, funkcji i roli jakie pełniła grupa wędrownych śpiewaków w środowisku wiejskim.

Warsztaty poprowadzili doświadczeni muzycy, wirtuozi i improwizatorzy poruszający się swobodnie między różnymi stylami muzycznymi (od muzyki tradycyjnej do jazzu): Jacek Hałas oraz Thomas Strauch. W całości pomagał nam Piotr Grochowski – badacz, folklorysta i kulturoznawca, autor książki „Dziady. Rzecz o wędrow-nych śpiewakach i ich pieśniach” oraz m.in. artykułu „Polskie druki Bänkelsang”.

Ważnym elementem warsztatów była współpraca z p. Józefą Jurek – autentyczną śpiewaczką pogrzebową ze wsi Węgorza (5 km d Strzelewa), która od prawie 12 lat w zasadzie nie wykonuje swojego repertuaru. P.Józefa w zasadzie nie ma komu przekazać wyuczonych pieśni, przy czym część z nich ulega zapomnieniu. W ramach spotkań uczestników warsztatów z panią Józefą doprowadziliśmy do sytuacji bezpośredniego przekazu części repertuaru, proces ten, wspomagany przez Jacka Hałasa i Barbarę Wilińską, był prowadzony równolegle do nauki pieśni dziadowskich z repertuaru zaproszonych artystów.
Działania te pozwoliły nadać spotkaniom właściwy kontekst. Była to kontynuacja procesu zapoczątkowanego w latach poprzednich. Całość zwieńczył koncert - pokaz powarsztatowy w kościele we wsi Wojtaszyce k. Nowogardu wg. pomysłu Jacka Hałasa. W koncercie wzięły m.in. aktywny udział dzieci ze wsi Wojtaszyce, które wykonały część repertuaru, którego nauczyły się podczas wcześniejszych warsztatów w lokalnej szkole podstawowej, które w ramach projektu poprowadziła Barbara Wilińska. Włączenie dzieci z Wojtaszyc do koncertu spowodowało z kolei zwiększone zainteresowanie naszymi działaniami lokalnej społeczności.